soe-tarbevesi

Kõige parem viis sooja vee saamiseks

Kraanivee soojendamine keskkütte baasil on kõige soodsam ja keskkonnasõbralikum viis lõppematu varuga sooja vee saamiseks, kuid selle võimaluse kasutamiseks peab maja torustik tehniliselt sobima.

Katlamaja poolt on tehniline võimekus sooja vee tootmiseks alates sellest suvest olemas paljudes SW Energia katlamajades. Tarbijateni jõuab soodsam soe vesi sedamööda, kuidas sobivad majade torustikud.

Näiteks Tõrvas on praegu Kredexi abiga renoveerimisel kuus maja, kus kõik ühistud otsustasid teha vajalikud investeeringud, et hakata kasutama keskkütte baasil soojendatud tarbevett.

Efektiivne tootmine

„Soe vesi ei saa järsku otsa, boiler ei võta enam ruumi, vee hind on poole soodsam, ja vannituba on ka suvel kuiv,“ loetles otsuse langetamist mõjutanud argumente energiakonsultant ja korteriühistu “Üheksa” esindaja Pärt Metsar.

Üks olulisi argumente on muidugi hind. „Kaugküttega vee soojendamine on poole odavam, kui elektriga,“ märkis Metsar. Kuna suurema osa aastast kasutatakse vee soojendamiseks sedasama soojust, millega köetakse ka radiaatoreid, on sooja vee tootmine väga efektiivne. Tootmiskaod on väikesed ja nii ongi energia megavatt-tunni hind elektrist oluliselt odavam.

Üleminek elektriboilerilt annab võidu ka varustuskindluses: kui boilerivesi võib ajutise suurema tarbimise korral tühjaks saada, siis kaugküttekatlamaja soojendab vett pidevalt ja varustamine on tagatud kogu aeg. Kes kunagi šampoonise peaga tulutult dušikraani punast nuppu kruttinud, see oskab lõppematut sooja vee varu hinnata.

Renoveeritavates majades aitas valikut sooja vee tootmise kohta langetada ka vannituppa tekkiv S-tähe kujuline soe veetoru ehk siug. „Vannituba on ka suvel kuiv, tänu sooja vee tsirkulatsioonile läbi siu,“  selgitas Metsar. Vannitoas, kus inimene kipub kandma kaunis vähe riideid, on väike lisaküte ka rõskel suvel tõepoolest teretulnud.

Keskkonnasõbralik küte

Väikese lisaväärtuse annab ka roheline oreool kaugkütte kui kõige keskkonnasõbralikuma kütteviisi kohal. Tõrva kaugküttekatlamaja kasutab kütusena eestimaist hakkpuitu, tänu sellele on tegu ka väga keskkonnasõbraliku soojusega. Võitlusse kliimamuutustega panustab Tõrva kaugküttevõrk täpselt 0 kg CO2 heidet aastas.

Kaugkütte baasil soojendatud tarbevee kasutamiseks peab majas olemas olema sobiv torustik ning soojussõlmes vajalikud seadmed. Huvi korral andke endast SW Energiale märku: tehniline konsultatsioon on SW Energia soojatarbijatele tasuta.

 

Vaata, mida kirjutas Tõrva soojavee varustuse kohta Valgamaalane.