Tõrva Riiska linnaosa täielikult renoveeritud katlamaja on nüüd sisustatud tehnika viimase sõna hulka kuuluvate iseseisvate ning nutikate hakkepuidukateldega.
Katlamaja operaatori SW Energia juhatuse esimehe Tarmo Saartsi sõnul maksis eelmiste üle poolesaja aasta vanuste ja täielikult amortiseerunud katelde asendamine ühtekokku 550 000 eurot, millest pool saadi keskkonnainvesteeringute keskuse abil. «Uued katlad on iseseisvad, kaugjuhitavad ning töötavad umbes 90-protsendise kasuteguriga.»
Katlad tarbivad taastuvenergiat
Saarts põhjendas kulukat uuendamist eelmise katlamaja kõrgete hooldus- ja remondikuludega, mille tulemusel oleksid pidanud nad paratamatult Tõrvas peagi tõstma ka soojusenergia hinda. «Läksime teist teed ning otsustasime kõik renoveerida. Tulemuseks on taastuvenergiat tarbivad katlad, mis võivad töötada näiteks kaks nädalat ilma inimese kätt vajamata.»
Uue katlamaja tehnoloogia lubab ka vett soojendada. «Praegu on kaugköetav soe vesi elektriga soojendatavast poole soodsam. Kui kõik kaugküttevõrgus olevad majad liituksid ka soojaveevõrku, langeks megavatt-tunni hind kuni kümme protsenti,» ütles Saarts ja kinnitas, et kõigile sooja vee võrguga liitujatele garanteerivad nad järgneva kolme aasta suvekuudeks elektriboileriga võrreldes ligi neli korda madalama hinna.
Praegu maksab toasooja megavatt-tund Tõrvas 55,48 eurot. Tarbevee soojendamine suvekuudel läheb tarbijale maksma 27,74 eurot megavatt-tunni kohta. Elektriboileriga soojendades oleks aga viimati nimetatud summa Saartsi sõnul 120 euro kandis.
Lint lõigatud, tutvumisring tehtud
Sümboolsest lindilõikamistseremooniast olid neljapäeval kutsutud osa saama teiste hulgas Riiska linnaosa korteriühistute esimehed, linnapea Maido Ruusmann ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse juhtivkoordinaator Siim Umbleja. «Hea meel on külastada kodulinna ja näha, et kõik läheb paremuse poole,» märkis Umbleja.
Lisaks võimalusele uusi katlaid uudistada, oli külalistele veel värske värvi järgi lõhnavasse katlamajja kaetud rikkalik suupistelaud ning tekkinud küsimusele olid valmis vastama katlamaja hooldustehnikud. Sõnavõttudel tänati vastamisi nii SW Energiat kui ka linnaisasid ja külalisi mitmesuguste meenetega.
1971. aastal ehitatud ja vahepeal mitu uuenduskuuri läbinud Tõrva katlamaja varustab soojusega Riiska linnaosa kortermaju, milles elab ligikaudu tuhat inimest ehk enam kui kolmandik Tõrva elanikest. Lisaks neile sõltuvad katlamajast kohalik lasteaed Mõmmik, kauplus Tõrvik ja spordihall.
Reporter Taavi Niitee
Artikkel ilmus lehes Valgamaalane