Sel talvel hakkab Raasiku vallas sooja tootma eesti kapitalil põhinev soojamajandusettevõte SW Energia, kes plaanib Raasiku ja Aruküla küttevõrgud viia üle hakkpuidu küttele.
Oktoobri alguses ostis SW Energia enampakkumisel ära Raasiku vallas soojamajanduse arendamiseks loodud ettevõtte Raasiku Soojus. Valla eesmärk Raasiku Soojuse loomisel oligi ettevõte müüa, et leida valla kaugküttevõrkude jaoks uus soojatootja ja investor, kes viiks kaugkütte üle biomassist toodetud soojusele.
Kogemusi jagub
SW Energia sobis kosilaseks hästi: 18-aastase kogemusepagasiga ettevõtte hoole all on enam kui 200 katlamaja üle eesti, ka on SW Energial ette näidata mitukümmend Keskkonnainvesteeringute keskuse toel edukalt hakkpuidule üle viidud katlamaja. Teiste seas kuulub SW Energia tehtud tööde hulka Kohila katlamaja, mis on hea näide kaasaegsest täisautomaatsest, puhtast ja vaiksest hakkpuidu katlamajast.
„Raasiku vallas, nagu tegelikult kõigis teistes võrkudes, on meie eesmärk kvaliteetne, keskkonnasõbralik ja mõistliku hinnaga soojusenergia,“ ütles SW Energia arendusjuht Vadim Nogtev. Selle eesmärgi tahab SW Energia saavutada Raasikule ja Arukülasse hakkpuidul töötava täisautomaatse katlamaja ja uue kaugküttetorustiku rajamisega.
Kui Arukülas mahub uus hakkpuidukatel ja kütuseladu ära olemasoleva katlamaja sisse, siis Raasiku saab endale päris uue hoone. „Katlamaja ei vaja palju ruumi ja kuna tegemist on uue hoonega, annab see võimaluse kujundada lihtsamini katlamaja visuaalselt ilusamaks ja olemasolevasse keskkonda sobivamaks,“ ütles SW Energia arendusjuht Vadim Nogtev.
Hind ei tõuse
Et vajalike investeeringute summa pääseks hinda mõjutama võimalikult vähe, on plaanis kaasata Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusmeetmed. Kõigi vajalike töödega jõutakse lõpule hiljemalt 2020. aastaks, tööde kiirus sõltub sellest, millistel tingimustel õnnestub kaasata KIK-i teotusi. Raasiku katlamaja ehitustöödega on aga kavas alustada juba järgmisel aastal.
„Praegu julgen öelda, et lähematel aastatel hind ei tõuse – meie huvides on hoida soojusenergia hind tarbijale võimalikult soodne,“ kinnitas SW Energia Harjumaa piirkonnajuht Allan Aas. Ehkki hakkpuidule üleminek nõuab suuri investeeringuid, on kütus ise tulevikus oluliselt odavam ning pikas perspektiivis stabiilsema hinnaga.
Et hakkpuit on taastuv energiaallikas, ei ole karta ka CO2 saastetasude lisandumist soojahinnale, sest hakkpuidu CO2 heitmeks loetakse ümmargune null. Fossiilseid kütuseid nagu naftat, põlevkivi ning maagaasi ootavad suure tõenäosusega seoses saastetasudega varem või hiljem paratamatult ees hinnatõusud.