Kolmandat korda toetab SW Energia vabariigi ühte tugevamat kiirmaleturniiri, mis toimub meie oma kodukohas Paikusel. Kohalik maleselts Caissa korraldab sel aastal Paul Kerese 102. sünniaasta tähistamiseks maleturniiri, mis toimub 28. juulil Paikuse Spordikeskuses. See on üks väheseid turniire, kus algajatel maletajatel ja malehuvilistel on võimalus mängida Eesti paremikuga.
Paikusel korraldati taas Kerese mälestusturniir
Gruusias Batumis järjekordne maleolümpia, mis on olulisim võistkondlik maleturniir. Peagi Adžaaria pealinnas võistlevast Eesti koondisest oli Paikusel kohal kolm viiendikku. Seda nii nais- kui meeskonnast,” rääkis turniiri korraldaja Kaido Külaots.
Naiste koondislastest olid võistlustules esinumber Mai Narva, tema õde Triin ja Monika Tsõganova. Meeste koondislastest istusid laua taha Kaido Külaots, Aleksandr Volodin ja Henrik Haavamäe. Samuti mängisid suurmeistritest veel Meelis Kanep ja Igor Švõrjov.
Esinduslik koosseis tähendas seda, et kellelgi polnud põhjust arvestada kerge teekonnaga. “Pinge säilis kuni viimase, kaheksanda vooru lõpuni,” kõneles Külaots.
Lõpuks kogusid nii Paikuselt pärit ja siin vanematel külas Kaido Külaots kui Aleksandr Volodin 6,5 punkti. Omavahelise partii võitis küll Külaots, kuid esimese lisanäitajana arvestati Buchholzi. Külaotsal oli see napilt parem ja nii võib öelda, et võidukarikas jäi koju. Külaots võidutses Paikusel mullugi.
Suurmeistrid kinnitasid oma kõrget taset, sest kolmanda koha saavutas Viljandis elav Meelis Kanep.
Parima pärnumaalase tiitliga lahkus ülikogenud Endel Kivioja, kellelt mitu korda noorematel maletajatel kindlasti palju õppida on.
Parim Pärnu linna noor oli Markus Hansson, parim Paikuse osavalla noor Romet Rebane.
Turniirist osavõtjatel oli peale maletamise võimalik nautida soliidset väljapanekut Pärnumaa ja kogu Eesti spordiajaloo kohta. Fotonäituse autor oli Paikusel elav spordiajaloolane Heldor Käärats.
Loe artiklit Pärnu Postimehest
Pilt: Pärnu Postimees
Paul Kerese 102.
Paul Keres sündis Narvas, kuid veetis oma lapsepõlve- ja noorusaastad Pärnus. Ta lõpetas Pärnu Poeglaste Gümnaasiumi ja õppis Tartu ülikoolis matemaatikat. Juba noorena võitis ta arvukalt tähtsaid turniire ning tema erakordselt mitmekesine mängustiil viis ta kiirelt tippu. 1937. sai Keres rahvusvaheliseks suurmeistriks ning pälvis 1938. Hollandis peetud AVRO turniiri võidu eest maailmameistri matši õiguse Aleksandr Alehhiniga. Sellest ajast oli ta aastakümneid maailmameistri tiitli peamisi pretendente. Ta oli NSV Liidu teeneline meistersportlane, kolmekordne NSV Liidu maletšempion ning kuulus 7 korda NSV Liidu võistkonda, mis võitis maleolümpia. Viiel korral jõudis ta pretendentide turniiril esiviisikusse, mille võitja sai MM-tiitlimatšile. Oma mängukogemustest ja strateegiatest on ta kirjutanud ka arvukalt raamatuid.
Loe lisa: Paul Keres