solm_SEPT16_20150304_113236-crop

Just praegu tuleb kortermaja kütteperioodiks valmis seada

Kui elate kortermajas ja tundsite möödunud talvel, et radiaatorid olid ehk liialt külmad või hoopis liiga kuumad, paluge korteriühistul üle vaadata maja soojussõlm. Õige aeg selleks on just praegu, septembris ja oktoobri alguses, veel enne kütteperioodi algust.

Võiks ju arvata, et kui soojussõlm eelmisel kütteperioodil laitmatult töötas ja suvi otsa seisis, peaks loogiliselt võttes kõik korras olema? Sugugi mitte! Üllatav küll, kuid liikuvad asjad lähevad tihti katki just seistes – siis kuhjuvad kraanides setted, katkevad ühendused ja ummistuvad filtrid. Just praegu on õige aeg, et soojussõlmes käised üles käärida ja valmistuda uueks kütteperioodiks.

Ohu märgid

Soojussõlmes leidub mustmiljon pisikest osa, mille tõrge viib ühe ja sama tulemuseni: majas pole mõnusalt soe. Võib-olla on liialt külm, võib-olla palav, mõnikord vahelduvad samas majas kordamööda mõlemad mured. Aga ka siis, kui seni probleeme pole olnud, on september õige aeg seada sammud soojasõlme, et selle heas seisukorras veenduda ja teha ära paar hädavajalikku liigutust.

Esimene asi, mida soojussõlme sisse astudes tuleb vaadata, on põrand: kas see on puhas ja kuiv? Kui vastus on ei, hakkab kohe piltlikult öeldes helisema häirekell. Kusagilt see vesi põrandale on sattunud, nüüd tuleb leida lekkekoht. Kui märkate ka tilkumist, tuleb probleemne koht kiirelt käsile võtta. Tehke siiski vahet, kas tegu on lekke või temperatuuride erinevuse tõttu torule kogunenud kondensveega.

Korraline hooldus

Üle tuleks kontrollida kõik kraanid, pumbad, filtrid ja mootorid – hooldustehnikud kaasutavad selleks tihti tavalist katsetamist: elemendid pannakse korda mööda korraks tööle ja jälgitakse, kas kõik toimib nii, nagu peab. Probleemidele võivad viidata harjumuspärasest erinevad helid, vibratsioon ja kindlasti kõik vee- või õlilekked.

Filtrid vajavad soojussõlmes ehk kõige enam hoolt. Et vesi saaks vabalt takistusteta liikuda, oleks hea puhastada filtreid isegi paar-kolm korda aastas – kuid üks kord aastas, enne kütteperioodi, kindlasti.  Mõnes soojussõlmes on olemas spetsiaalsed kraanid, mille abil saab vee liikumist mõõta ja hinnata, millises seisus filtrid on – aga kui selliseid kraane pole, on kõige lihtsam vähemalt kord aastas filtrid lihtsalt lahti võtta ja ära puhastada.

Siingi on oma nipikohad: pange tähele, et filterelemendid väga täpselt uuesti oma kohale saaksid, väikesed detailid kipuvad paigast nihkuma ja kui siis torude kinnikeeramiseks jõudu kasutada, on oht filter hoopis kõveraks väänata.  Ka tuleb ikka ette, et filtri lahtivõtmise ja kokkupanekuga puruneb tihend. Selleks puhuks on hea, kui õige suurusega asendustihend on kohe käepärast võtta. Eks oskused tule vilumusega: kui pole soovi ise jännata, kutsuga appi professionaalne hooldustehnik.

Säästev automaatika

Praegu on ka õige aeg paigaldada või üle vaadata reguleerautomaatika. Tegu on seadmega, mis jälgib välistemperatuuri ja valib iga päev kõige sobivama küttevee temperatuuri. Nii hoiab automaatika ära liigse kütmise ilma ootamatu soojenemise korral ja ka teistpidi, külmetamise eriti krõbedatel talvepäevadel. Automaatika saab seada ka nii, et öösiti on toatemperatuur mõni kraad madalam, nii on võimalik küttekulusid paar protsenti allapoole tuua.

Õigesti seadistatud automaatika töötab ilma sekkumiseta kogu kütteperioodi; leidub kortermaju, kes on meie heitlikus kliimas otsustanud reguleerautomaatikaga varustatud küttesüsteemi aastaringi sees hoida. Nii välditakse liigniiskuse teket külmadel ja vihmastel suvekuudel – kui aga kütmisvajadust pole, siis automaatika kütet sisse ei lülitagi.

Tee ise või kutsu abiline

Soojussõlme korraline hooldus konti ei murra ja kui kõik on korras, pole hädasti tarvis spetsialisti appi kutsuda. Küll on oluline soojussõlmele regulaarselt tähelepanu pöörata, ükskõik, kas teete seda ise või kutsute spetsialisti appi.

Tavapärane soojussõlme hooldus ja kontroll professionaalse hooldemehe poolt maksab kogu maja peale 30-50 eurot, kuid hoiab ära ja võimaldab varakult avastada juba tõsisemaid probleeme.  Avariilises soojussõlmes ei pääse naljalt vähema kui paarisaja euro suuruse remondiarvega; rääkimata ebameeldivustest, mille ootamatu tõrge külmal ajal endaga paratamatult kaasa toob.

  Sügispakkumine: 50% hinnavõitu

Kutsu kogenud hooldustehnik soojussõlme üle vaatama! Kui olete kortermaja elanik, pöörduge selle palvega oma korteriühistu esindajate poole.

Kirjuta info@swenergia.ee septembri jooksul– ja tavapärane soojussõlmeülevaatus ja hooldus on teie majale 50% soodsam.