SW Energia toetab Jasmiin Üprausi spordikarjääri

Eestis on palju andekaid noorsportlasi. Hakkajate noorte talentide hulka kuulub ka Pärnust pärit 17-aastane Jasmiin Üpraus, kelle sihikindlus ja pühendumine viib ta juba järgmistele jetispordi maailmameistrivõistlustele kõrget tiitlit jahtima.

Jasmiin Üpraus on Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi õpilane, kelle suur kirg on jetisport. Noor sporditüdruk võistleb 2018. aasta hooajal lepingulise sõitjana Aquabike World Championship sarja jetispordi maailmameistrivõistlustel naiste kiiremas klassis Ski Ladies GP 1. See on maailma populaarseim ja prestiižseim rahvusvaheline võistlussari, mis sai alguse juba 1995. aastal. Osalejad tulevad sinna enam kui kolmekümnest riigist ning võistluspaikadeks on lummavad Itaalia, Hiina ja Araabia Ühendemiraadid. Igas riigis toimub kaks etappi.

Igal aastal valitaksegi võistlustele vaid kindel arv UIM lepingulisi sõitjaid, kelle hulgas tänavu ka tahtmist täis eestlanna Jasmiin. Jetispordis on ta varasemalt võistelnud meestega kiireimas võistlusklassis Ski GP 1 ning 2017. aastal tuli ta naiste tugevaimas klassis Eesti meistriks (Ski Ladies GP 1).

Enne maailmameistrivõistlusi paneb Jasmiin end proovile ka Alpe Adria Jet Ski Tour 2018 kahel esimesel võistlusel, Eesti ja Läti meistrivõistlustel ning rahvusvahelisel Jet Ski Nordic Cup 2018 võistlusel, mis sel aastal toimub augustikuus Pärnu jõel. „Viimane on väga menukas just Põhjamaades ja toob kohale eri riikide tippsõitjad,” sõnab ta.

Armastus spordi vastu tekkis tüdrukul juba 4-aastaselt ning vaatamata noorele eale on ta aktiivselt tegelenud iluvõimlemise, tennise, ujumise, kunsti, fotograafia ja mitme ekstreemse veespordialaga.

Kirg ekstreemspordi vastu

„Jetisport on alati olnud suur osa minu elust. Olen selle keskel üles kasvanud – alates ämbri ja kühvliga rannaliival mängimisest kuni vee peal jetiga kihutamiseni. Pisiku selle vee ekstreemspordialaga tegelemiseks sain isalt, kes tänu oma energilisele iseloomule ja armastusele adrenaliini vastu on tegelenud mitme ekstreemse alaga nagu wakeboarding ning lumelaua- ja mootorrattasõit, samuti seigelnud krossi- ja enduroradadel, käies Eesti koondisega ka enduro Euroopa ja rahvusvahelistel meistrivõistlustel,” räägib Jasmiin. „Suurem soov jetispordiga tegelema hakata tekkis mul umbes viis aastat tagasi, kui tuli kiusatus isale ja vennale jetiradadel ära teha.”

Jasmiini sõnul on jetispordi näol tegemist veemotospordiga, mida olemuselt võib võrrelda motokrossiga. „Erinevus peitub aga selles, et jetiga sõidetakse vee peal mööda poidega märgistatud rada, kasutades nii-öelda püstist (Ski) või istuvat (Runabout) jetti,” täpsustab noor ekstreemsportlane, lisades, et tegemist on väga kaasahaarava ja kergesti jälgitava spordialaga, mis pakub ka vaatajatele põnevust. „Jetisport on nõudlik, kiire ja muljetavaldav. Selles võisteldakse eri klassides, mis on jagatud jeti võimsuse järgi. Võimsamateks klassideks on GP 1 võistlusklassid, kus ei ole jeti võimsust piiratud ehk tegemist on ka kõige kiirema klassiga.” Hakkaja tüdruk märgib, et jetisport on tunduvalt populaarsem meeste seas ja noored naised on sellel alal pigem erandiks.

Loe originaal artiklit